32014Zář

Česká televize o boji jablonecké Změny za transparentnost

 Česká televize odvysílala reportáž o tom, že jablonecká teplárna čelí žalobě Jakuba Macka, který je lídrem Změny pro Jablonec v komunálních volbách.

Představenstvo Jablonecké energetické a.s., kterému předsedá náměstek primátora za ODS Miloš Vele a dále v něm zasedají dlouholetá zastupitelka a nyní náměstkyně za Domov nad Nisou Soňa Paukrtová, radní za TOP 09 Petr Roubíček, dlouholetý zastupitel KSČM František Pešek a Boris Pospíšil z ODS, odmítá zveřejnit informace, o které Jakub Macek požádal podle informačního zákona už v polovině dubna. Proto na teplárnu podal žalobu.

 Jaké informace odmítá vedení teplárny zveřejnit? Tyto:

  1. Soupis plateb třetím subjektům od koupě teplárny městem do konce března

  2. Soupis platných smluv s plněním nad 100.000 Kč

  3. Kopie smluv s Loyd Group s.r.o. (teplárně např. dodává krizového manažera Pavla Spilku, který podle zákulisních informací stojí 250.000 Kč bez DPH měsíčně)

  4. Informace o výběrovém řízení na prodej sítě na sídlišti Janovská a kopii smlouvy na její prodej Rýnovické energetické s.r.o. (podle zákulisních informací jen za 0,5 mil. Kč)

  5. Zprávu o úsporách dosažených uzavřením nových smluv na poptávané služby

Jediným vlastníkem teplárny je město, což podle odborníků na informační zákon znamená jediné: Teplárna musí požadované informace zveřejnit. Ta ale přesto informace tají s odůvodněním, že jde o obchodní tajemství. Jenže podle informačního zákona nejsou výdaje městských společností obchodním tajemstvím. Navíc, aby mohla být informace utajena, musí být podle judikatury označena za obchodní tajemství už před doručením žádosti o její zveřejnění. Představenstvo ale veškeré informace související s chodem teplárny označilo za obchodní tajemství až po doručení žádosti Jakuba Macka a až na základě toho odmítlo jím požadované informace zveřejnit.

O žádosti rozhodovala i představenstvu nadřízená dozorčí rada, která teplárně uložila většinu informací zveřejnit. Avšak do situace se opět vložil Miloš Vele, který rozhodl, že teplárna informace nezveřejní. Dokonce zasáhl do nezávislosti dozorčí rady tím, že inicioval rozhodnutí rady města (ODS, Domov, TOP 09) v působnosti valné hromady teplárny, které požaduje nové jednání dozorčí rady ohledně zmíněné žádosti o informace.

Jakub Macek k tomu dodal: „Děsí mě, jak město a teplárna zneužívají svých mnoha právníků proti běžnému občanovi, který pouze žádá informace, na které má podle zákona právo. Tato netransparentnost může vzbudit jen další nedůvěru u odběratelů, kteří váhají, jestli se od teplárny odpojit, nebo jí zůstat věrni. To jsou hlavní důvody, proč jsem se rozhodl kandidovat jako lídr Změny pro Jablonec.“

Reportáž České televize začíná v čase 12:00 na tomto odkazu:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech/
214411000140827/video/

Kandidátku Změny pro Jablonec najdete zde: 
http://www.zmena.cz/komunalni-volby-2014

 

ČT Jablonec Macek 140827