272014Čer

Evropské miliardy opět porcují „experti“ z ODS a ČSSD

V Liberci se připravuje čerpání dalších evropských miliard, na které by Liberec mohl dosáhnout v příštích letech v rámci integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ). Hnutí Změna nesouhlasí s postupem vedení města, které koordinuje přípravu podkladů pro čerpání těchto dotací.

V tzv. expertní skupině, která má připravit podklady pro čerpání dotací, jsou zastoupeni liberečtí zastupitelé ODS Červinka, Dufek a Bernát, bývalý zastupitel Kadlas a jablonecký zastupitel Karásek. Kromě nich zde můžete najít i J. Veselku, šéfa Unie pro sport a zdraví blízké ODS, či ředitele DPMLJ L. Wejnara, známého svými vazbami na společnost BusLine, která má s DPMLJ nadstandardní vztahy.

Jan Korytář, zastupitel za Změnu pro Liberec (ZPL), upozorňuje: „Tento způsob přípravy čerpání nových evropských dotací v objemu několika miliard je zcela nepřijatelný. Hrozí, že nemalá část jich opět skončí jinde, než kde by to očekávala a potřebovala veřejnost. Je příznačné, a dobře to ilustruje poměry v Liberci, že expertní skupinu složenou z tzv. expertů z ODS schválila rada města pod vedením primátorky za ČSSD.“

Na opakované dotazy, kdo a na základě jakých kritérií sestavil tuto komisi, náměstek primátorky Rutkovský dosud neodpověděl. Kateřina Absolonová, předsedkyně klubu ZPL, bude proto požadovat vysvětlení vzniklé situace a změny ve složení této komise na jednání zastupitelstva: „Není možné, aby rozhodování o takto důležité věci mohla zásadně ovlivňovat malá skupina lidí napojených na jednu stranu.“

„Mantinely, do čeho a kolik bude možné investovat, se vytvářejí právě teď. Proto je důležité, aby v expertní skupině byly zastoupeny různé představy o budoucím rozvoji města. Návrhy členů expertního týmu by měly pocházet od politických stran z celého spektra a od hlavních hospodářských a sociálních partnerů v regionu. Rozhodně ne jenom od jedné skupiny, která o městu rozhoduje už dvě desetiletí,“ dodává Josef Šedlbauer, zastupitel za ZPL.

Podle předběžných informací by se v rámci IPRÚ mohly rozdělovat 2 – 3 miliardy Kč z evropských fondů. Využití těchto peněz by správně mělo vycházet ze strategických dokumentů města i z aktuálních priorit široké veřejnosti.