72014Lis

Jan Korytář: Věřím, že jednou primátora získáme

Další povolební rozhovor s Janem Korytářem zveřejnil 6. listopadu 2014 celostátní deník Hospodářské noviny:

Už podruhé vyhrál Jan Korytář a jeho Změna pro Liberec komunální volby. Primátorem však byl jen pár měsíců v roce 2010. Pak se domluvili jeho političtí soupeři a Korytáře poslali do opozice. Tam zřejmě skončí i nyní. Ve volbách sice zvítězil, ale primátorem nebude.

* HN: Byl jste zklamaný, když se ukázalo, že i po těchto volbách skončíte v opozici?

Bylo to složitější. Já jsem poté, co jsem viděl, že máme „jen“ 25 %, tušil, že to bude problém. Nejvíce mě asi mrzelo a mrzí, že přesto, že máme nejpropracovanější a skutečně moderní evropský program a že máme i schopnosti, jak Liberec změnit, tak že to zůstane ještě chvíli asi jen na papíře. To mě mrzí nejvíc, že ta práce opravdu mnoha lidí nedojde nyní naplnění. Ale já se vždycky oklepu a jdu dál. Nic nekončí, tu cestu, kudy se ubírat dále, tu vidím, tak to chce jen udělat další krok, druhý, třetí. A pokud vydržíte u novinařiny ještě chvíli, tak věřím, že spolu uděláme rozhovor, který bude začínat: „Tak se vám to nakonec povedlo. Jste spokojený?“

* HN: Proč se podle vás ani tentokrát nepodařilo koalici sestavit?

Moje rozhodnutí to nebylo… Je to daň za to, co si Změna v Liberci v minulých letech odpracovala, to se nedalo dělat v rukavičkách, a výsledkem je, že mocenský kartel ODS a ČSSD i jejich satelitů sice skončil nebo je podstatně narušený, ale Změna má poškozený koaliční potenciál. Někdo se nás bojí a pro někoho jsme nepřijatelní. Je ale třeba si uvědomit, že Liberec je nejvíce zadlužené velké město v České republice, máme tu nejdražší teplo a téměř nejdražší vodu. Mnozí mají máslo na hlavě a mnozí mají zájmy, kterých se nechtějí vzdát.

* HN: A není to prostě jen tím, že jste příliš radikální? Že nevystupujete jako politik, ale jako aktivista?

Voličům to zřejmě nevadí, 17% v krajských volbách a nyní 25 % v komunálních je myslím v tak velkém městě jako Liberec jeden z nejlepších výsledků, které udělaly občanské kandidátky. Ano, mohl jsem se již před osmi lety, kdy jsem se stal poprvé zastupitelem, rozhodnout, že budu dělat stejnou politiku jako ostatní v Liberci. V roce 2006 jsme měli jako Strana zelených 11% a stačilo jen přimhouřit oči a soustředit se na to, abych si taky trochu kousl do společného koláče. Mně ale vadilo, jak ten systém funguje, a rozhodl jsem se to změnit a to se myslím povedlo, i když jsem byl dlouho za neškodného blázna a ODS byla na koni – měla primátora a 12 zastupitelů. Dnes má ODS dva zastupitele a Změna 12. Mimochodem v čem myslíte, že jsem radikální?

* HN: Radikální v některých názorech, v pojmenovávání věcí a ve stylu ataků na vaše politické konkurenty.

Myslím, že to minulé roky byly adekvátní reakce. Já se ve veřejném prostoru pohybuji už přes 15 let a zpočátku jsem chodil pokorně a slušně za politiky, snažil se něco změnit domluvou, prosbou, později peticí, dopisem. Ale postupně jsem zjišťoval, že moje představy o politice jsou silně naivní, a také pochopil, jak ten systém funguje a do čeho se Liberec řítí. Ano, pak jsem se zradikalizoval, protože to jinak nešlo. Ta etapa ale skončila, nyní je třeba změnit jak styl, tak rétoriku. Je po boji, je čas budovat.

* HN: Jak ale bude to budování vypadat? Kvůli vašemu radikalismu s vámi nikdo nechce spolupracovat.

Já jsem schopen sednout si za jednací stůl se všemi, nejsem zdaleka takový radikál, jak vypadám. Ale je pravda, že mám jasnou hranici a tou je způsob, jakým se zachází s veřejnými penězi, a tam se mnou domluva není. Pokud si rozumíme, jinak bych se ocitl na straně těch, se kterými roky bojuji. Možná budu muset počkat, až nějaký obrodný proces proběhne i v dalších stranách. Pak já i Změna získáme potřebné partnery.

* HN: Mluvíte o tom, že už zdaleka nejste takový radikál. Udělal jste teď při povolebních jednáních nějaké vstřícné gesto pro to, abyste umožnil dohodu s ostatními?

Ano. Jako lídr vítězného uskupení jsem nabídl, že je možné jednat o jakýchkoliv personálních otázkách, netrvám na pozici primátora. V rámci Změny jsem to často já, kdo přichází s politicky pragmatickými návrhy. Ale ty uplynulé roky o mně vytvořily nějaký obraz a toho není lehké se zbavit. K tomu si vemte ještě to, že část těch, kteří mě kritizují, participovala či participuje na systému, který se pokouším změnit. A část politiků či zastupitelů si naopak dostatečně neuvědomuje, jak hluboké kořeny problém korupce a klientelismu má.

* HN: Vnímáte obcházení vítězů při koaličních jednáních jako jistý fenomén letošních komunálních voleb? Nebo byla podle vás situace podobná i v minulých letech?

Podle mě to není nic neobvyklého, pokud se nezmění volební systém, bude k tomu docházet i v budoucnu, je to tak nastavené. Vyřešit by to mohla jen přímá volba starostů. Hloupé, až nebezpečné ale je, že stále více voličů má pocit, že volby nejsou k ničemu, protože po volbách jejich názor už nikoho nezajímá a politici to pak poskládají často v rozporu s tím, co slibovali nebo co od nich voliči oprávněně očekávali.

* HN: Abychom to trochu shrnuli – podruhé jste vyhráli volby a podruhé na vás zřejmě zbude jen opozice. Jakou máte motivaci ve své práci a v politice pokračovat?

Motivací je spousta. Třikrát po sobě stále větší podpora voličů. Rozšiřující se tým schopných lidí ve Změně. Liberec jsme i z opozičních lavic dost proměnili. Je jen otázka času, kdy budeme v koalici. Jsem navíc běžec na dlouhé tratě, a když mám nějakou vizi, dokážu za ní jít opravdu dlouho. Mou hlavní motivací je asi právě ta vize, to je zdroj mojí energie.

Autor: Marie Bastlová, marie.bastlova@economia.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Poražený vítěz: Nevzdám se, do voleb půjdu znovu

Liberecká politika, ve které jsem už osm let, mě vycvičila. Říká „poražený vítěz“

MF DNES: Korytář makal. Babišův úsměv však znamená víc

HN Korytář rozhovor 141106

HN Korytář rozhovor 141106