82013Říj

Kandidáti Změny budou bojovat proti korupci

korupce2Politické hnutí Změna je prvním v Pardubickém kraji, kde se všichni kandidáti přihlásili k Rekonstrukci státu. Protikorupční program svým podpisem potvrdilo všech 12 kandidátů. „Z Pardubického kraje registrujeme první celou kandidátku, která podpořila projekt Rekonstrukce státu a to ve všech osmi bodech. Touto kandidátkou je Změna,“ řekl jeden z koordinátorů projektu Rekonstrukce státu Pavel Felgr.

Rekonstrukce státu je společný projekt několika renomovaných organizací, které iniciují devět klíčových protikorupčních zákonů. K jejich podpoře se  budoucí politici mohou zavázat svým podpisem ještě před volbami.

Mezi prvními, kteří Rekonstrukci státu v Pardubickém kraji podepsali, byla jednička kandidátky Změny Alena Janáková. Ta ke svému podpisu poznamenala: „Přihlásit se k programu Rekonstrukce státu byla samozřejmost. Je to krok správným směrem a s některými pořádajícími partnery (Oživení, Transparency International) už léta spolupracuji na místních kauzách.“ Ochotu kandidátů Změny se pod iniciativu podepsat potvrdil i krajský manažer hnutí Matěj Brýdl: „Všichni naši kandidáti podepsali RESTy s naprostou samozřejmostí. Někteří se pouze pozastavili nad tím, proč podepisují Rekonstrukci státu i politici velkých stran, kteří byli ve Sněmovně již několik volebních období a měli tak několik možností protikorupční zákony prosadit.“

V Pardubickém kraji vede Změnu Alena Janáková, která je zastupitelkou města Dašice a v občanském sdružení „Za Dašice zdravější“ léta bojuje za práva občanů postižených zápachem z výroby nevhodně umístěné firmy. V kauzách místní radnice spolupracovala s právníky z Oživení i Transparency International. V posledních dvou letech se aktivně věnuje obraně obyvatel postižených hlukem a zplodinami z pardubického letiště. Angažuje se proti zamýšlenému záměru pardubických zastupitelů se základnou NATO v Pardubicích. V politice by chtěla prosazovat protikorupční opatření, dobře fungující veřejnou správu i justici, lepší informovanost občanů. Jejím snem je aktivní podíl občanů na veřejném životě.

V první pětce Změny pro Pardubický kraj jsou také starosta Bystřece Jan Votrubec, duchovní a občanská aktivistka Marcela Boštíková, místostarosta Starého Hradiště a předseda Sdružení obcí pod Kunětickou horou Václav Janovský a ředitel ZŠ speciální a zastupitel Lanškrouna Radim Vetchý.

Hnutí Změna kandiduje do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny ve všech krajích České republiky. Změna již několik let úspěšně funguje v Libereckém kraji, kde dokázala vyhrát komunální volby v krajském městě a v krajských volbách porazila ODS i ČSSD. Předsedou je Jan Korytář, který je uznávaným ekologem a bojovníkem proti korupci. Změna pro tyto volby sdružuje několik dalších hnutí. Kromě hnutí Změna je to Klíčové hnutí Táni Fischerové, hnutí Zelení a Hnutí FairPlay. V jednotlivých krajích má Změna navíc podporu několika občanských sdružení. Na kandidátních listinách Změny jsou úspěšní komunální politici, občanští aktivisté a další lidé, kteří dlouhodobě hájí veřejný zájem.

Více informací o hnutí Změna v Pardubickém kraji poskytnou:
Krajský manažer Změny Matěj Brýdl – matej@brydl.cz, 603 922 300
Krajská jednička Změny Alena Janáková – al.janakova@seznam.cz, 739 223 741