232014Říj

Liberecká politika, ve které jsem už osm let, mě vycvičila. Říká „poražený vítěz“

Liberecký deník přinesl 23. října rozhovor s Janem Korytářem:

Čas vypršel. Oficiálně měla vítězná Změna pro Liberec čas do středy na sestavení stabilní koalice. Nepovedlo se, o čemž už Deník informoval. Lídr Změny Jan Korytář ale situaci zatím nevidí nijak černě. „Nám se v tuto chvíli nepodařilo sestavit trojčlennou koalici v podobě Změna, Starostové a TOP 09. Jednání tedy přerušujeme a počkáme, zda se politickým konkurentům podaří sestavit nějakou jinou koalici s tím, že za Změnu stále nabízíme variantu Změna, Starostové s podporou některých konkrétních zastupitelů, kteří by byli ochotni tento projekt podpořit,“ řekl lídr Změny Jan Korytář, který se prý nikdy nevdává předčasně, proto věří, že se do hry znovu vrátí a jeho Změna nakonec v čele Liberce zasedne. Má zato, že Starostové se s ANO nakonec nemusí dohodnout. Druhé ANO v čele s Tiborem Batthyánym začalo realizovat své představy o koalici už v pondělí večer, kdy oslovilo sociální demokraty.

Jak vítěz komunálních voleb Změna pro Liberec, respektive její lídr Jan Korytář vnímá současné politické dění, kdy mu opět hrozí opozice? Nejen o to se Deník při rozhovoru s Korytářem zajímal.

 

* Jak se cítíte jako zatím poražený vítěz komunálních voleb? Zlobíte se, že vás političtí konkurenti chtějí znovu odsunout do opozičních lavic?

Občas mám slabší chvilky, to je pravda. Někdy mě samozřejmě mrzí, jak to funguje. Za hlavní negativní pocit považuji určitou frustraci z toho, že Změna poslední čtyři roky makala. Připravili jsme propracovaný Plán pro Liberec, jezdili jsme po čtvrtích, máme připravený dobrý program pro to, abychom vytáhli Liberec ze situace, ve které je, ale bohužel mediální a finanční síla Andreje Babiše tady pomohla k výraznému výsledku hnutí ANO, kde jsou lidé, kteří se zatím v politice příliš neangažovali a oni teď hrají významnou roli.

* Proč vás ostatní tak nesnášejí? Souvisí to s tím, co v těchto dnech prohlásil Tibor Batthyány, že máte na každého jakousi „složku se špínou“, kterou vždy v pravou chvíli vytáhnete? 

Je to jedna z nafouknutých bublin, která po Liberci koluje. Můžu odpřisáhnout, že nemáme žádné jednotlivé složky na zastupitele, politiky. To si asi plete někdo s tím, že Krajské protikorupční pracoviště (Korytář je jeho spoluzakladatelem, pozn. redakce) má složky na některé konkrétní kauzy. To znamená prodeje pozemků v průmyslové zóně, prodej bytů Šimáčkova, dopravní zakázka.

* Hodně se diskutuje o vaší předvolební útočné kampani. Ostatní politici právě ji uvádějí jako hlavní důvod, proč s vámi nechtějí do koalice. Nemáte pocit, že jste ji přestřelili?

I negativní kampaň, která zjednodušuje, personalizuje, pokud je opřena o pravdivý základ, tak je možná, protože volič, podobně jako u běžných reklamních sloganů, s určitou mírou nadsázky u tohoto typu politické komunikace počítá. Toto potvrdil rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 18. února 2013, který mám k dispozici. Je to asi nepříjemné, ale my jsme tím rozbourali takové to ovzduší, kdy se všichni poplácávali po ramenou s tím, že je vše v pořádku. Výsledek všichni znají. Například dvoumiliardový dluh Liberce. Já se do té hry nikdy nezapojil, z čehož vyplývá, že mě určitá část politiků nesnáší, ale myslím, že většina zastupitelů nyní vychází z nějakého mediálního obrazu, přičemž nás ani pořádně neznají a mají obavu, jak s tím Korytářem spolupracovat.

* Hodláte ten současný negativní pohled na vás změnit? Jak chcete ostatní přesvědčit o vašich kvalitách, které podle vás máte? Neustálým se šťouráním v minulosti, na které politici rovněž poukazují?

Většina naší práce, kterou děláme, se týká současnosti a budoucnosti. Minulost řešíme jen tehdy, když něco přijde. Také novináři mají trochu zásluhu na tom, že se o nás mluví negativně. Když totiž uděláme něco pozitivního, jako například zmiňovaný Plán pro Liberec, tak to novináře příliš nezajímá. Když ale podáme jednou za rok trestní oznámení v souvislosti s nějakou kauzou, tak to se do médií dostane. Chápu, proč to novináři dělají, ale pro nás je pak těžké si budovat pozitivní obraz. Snažíme se proto teď vkládat víc energie do toho, abychom ukazovali také tu naši méně známou tvář. ...2 Korytář: Jako mladý jsem měl na veřejnosti trému, a na spolužáky jsem si žádné složky nevedl.

* Čistě hypoteticky. Skončíte v opozici, kterou si zatím nepřipouštíte, jak ji chcete vést? Budete konstruktivní? Podpoříte dobré návrhy, nebo budete zase jen většinou kolem sebe kopat?

Nemyslím, že jsme byli opozice, která šla proti všemu a všem a všechno bojkotovala. Spoustu věcí jsme dokázali podpořit. Přicházeli jsme i s vlastními návrhy, což ale většinou k ničemu nebylo. Já osobně jsem byl párkrát i ochoten někoho pochválit, ale zároveň nikdo nemůže počítat s tím, že pokud skončíme v opozici, tak si se všemi padneme kolem ramen a zavládne tady nějaká pohoda. Máme k tomu víc důvodů. Hlavně moc nevěřím tomu, že by koalice s ČSSD a ANO dokázala Liberec vytáhnout na kvalitativně větší úroveň,a to už jen z toho důvodu, že většina těch lidí nemá potřebné zkušenosti. A ještě k té opozici. Nás teď bude víc, takže budeme mít větší kapacitu, máme ten Plán pro Liberec, který budeme chtít prosazovat a realizovat a jak já říkám, pokud se bojíte, jak se bude Změna chovat, tak je určitě lepší nás mít v koalici než v opozici.

* Mluví se o tom, že koalice, kterou se nyní snaží sestavit ANO,byla domluvená už dávno před volbami (ANO, Starostové, ČSSD a TOP 09). Změna sehrála jen roli jakéhosi kašpárka?

Vždy se už předem dohadují nějaké možné koalice. Změna ale opět s náskokem vyhrála, ČSSD propadla, udělala nejhorší výsledek v krajských městech, což je situace, že se nedá udělat hned, že by si plácli. Nejdřív je potřeba nechat Změnu jednat, aby se ukázalo, že nikoho nesežene a teď je otázka, nakolik tato možná dohoda, jestli existuje, bude naplněná. Nakolik tady proběhnou nějaké motivační nabídky pro některé strany, politiky, a to už je potom odpovědnost každého zastupitele, jak se k tomu postaví. Já v tomto ještě pořád spoléhám na klub Starostů pro LK, kde jsou neúplatní lidé, šli do politiky s podobnými ideály jako my a věřím, že je tady ještě nějaká možnost na koalici s námi.

* Odbočím k vašemu soukromí. V dětství a mládí jste měl přátele? Nebo jste už tehdy byl „jiný“?

Trochu jiný jsem asi byl, ale že bych byl nějaký samotář, tak to určitě ne. Je pravda, že jsem začínal už na základní škole jako předseda třídy,vroce1989 jsem byl předseda Občanského fóra na střední ekonomické škole. Nějakou vrozenou dispozici stoupnout si do čela a něco se pokoušet změnit, to mám pořád. Na druhou stranu jsem dlouho trpěl trémou, když jsem měl mluvit před více lidmi a zbavil jsem se toho až na vysoké škole.

* Za tři roky budou parlamentní volby. Půjdete do nich znovu?

Vidím, že u nás roste generace nových politiků, kteří začínají na komunále a chtějí ji dělat jinak, než bylo doposud zvykem. Pokud by se tito lidé do parlamentních voleb spojili, pak si myslím, že by tady mohla vzniknout i celostátní síla, která v tom parlamentu bude. Když totiž děláte komunální politiku a nemáte oporu na celostátní úrovni, pak je ta vaše pozice velice obtížná. Je to ale předčasné. Hlavní úkol má nyní jméno Liberec.