212014Říj

MF DNES: Korytář makal. Babišův úsměv však znamená víc

Mladá fronta DNES přinesla na titulní straně libereckého sešitu 16. října 2014 tento článek: Všechno vypadá tak, že čtyři odmakané roky budou Korytářově Změně nanic. Gloriola Andreje Babiše způsobila, že Liberec mají po volbách pod palcem lidé z ANO. Ještě donedávna o nich věděla mizivá menšina obyvatel města.

Být v kůži Jana Korytáře, tak se právě teď ošívám, jako bych vylezl z pytle plného blech. Korytář dělá v Liberci politiku už dlouho. Známý je také jako ekolog a má i další veřejné aktivity. Vyhrál v Liberci už podruhé za sebou volby, a přece hrozí, že se nestane primátorem pro příští čtyři roky.

Všechno naopak nasvědčuje tomu, že do primátorského křesla usedne muž, který je ve srovnání s Korytářem Pan Nikdo. Nemohu říci nic křivého proti Tiboru Batthyánymu z Babišova ANO. Dokonce si tykáme, poněvadž se známe přes pingpong. Tady jsem zase proti Tiborovi Pan Nikdo já.

Ale kdo ještě před rokem a půl věděl, že v Liberci žije Tibor Batthyány?

Každý desátý, nebo padesátý člověk? Jméno Korytář znal každý a bral ho za synonymum boje s korupcí a klientelismem.

Batthyányho vystřelil na liberecké politické nebe především billboardový úsměv Andreje Babiše.

Udělal z ANO druhou nejsilnější politickou stranu v krajském městě. Stejně jako v sousedním Jablonci nad Nisou, kde se cítí být připravený na nejvyšší funkce Milan Kouřil, jehož spoluobčané znali až donedávna mnohem víc jako rekreačního hráče tenisu než jako osobnost, makající pro obecné blaho.

Vládu ANO bych naopak chápal třeba ve Smržovce, kde jednička Babišova hnutí ANO Inka Urbanová pracuje pro město přes dvacet let. Taky si sáhla pro třetinu všech voličských hlasů. A ne pro necelou pětinu jako Batthyány nebo Kouřil. Ale úspěšná Urbanová má smůlu. Prohrála ve Smržovce s ještě úspěšnějším Markem Hotovcem, starostou za ODS se slušnou pověstí.

Korytář pracuje v Liberci tvrdě přes deset let, Batthyányho nebo Kouřila dostal nahoru zlomek úsilí, které odvedli lidé ze Změny v Liberci nebo Urbanová ve Smržovce. Byť nešlo vždy o práci, jíž by se nedalo nic vytknout. Však víte, kdo nic nedělá, nic nezkazí.

Batthyány omlátil Změně o „ústa“ bez skrupulí její chyby a těsně před volbami zavrhl koalici s ní. Považuji ho za slušného člověka a čím víc o povolebním humbuku v Liberci přemýšlím, tím víc si myslím, že si ani neuvědomoval, jak obrovskou výhodu jeho útok na Změnu přinese ANO.

Když Batthyány řekl Změně „S vámi nikdy“, katapultoval liberecké ANO – pingpongově řečeno – do pozice, kdy smečuje na mečbol a všem soupeřům vypadla pálka z ruky. Bez ANO se do vlády na libereckou radnici nedostane nikdo a Změna bez ANO se stala lovnou zvěří všech, kdo si s ní potřebují vyřídit účty.

Díky gloriole Andreje Babiše je velmi možné, že politický zajíc Batthyány bude nakonec v Liberci primátorem. Bylo by to ale zasloužené? Spravedlivé? Kdepak.

Pokud se vrátíme k pingpongu – copak to jde, aby někdo po roce a půl v okresním přeboru nakráčel sebevědomě za extraligové stoly? Nota bene bez tvrdého, přiměřeného a poctivého tréninku.

 

Foto popis| Budoucí primátor? Hnutí ANO sice v Liberci volby nevyhrálo, ale lídr Tibor Batthyány má šanci na primátorské křeslo.

Foto autor| Foto: Radek Petrášek, ČTK

Foto autor| Miloslav Lubas

 

MF Dnes Korytář Batthyány 141016