212014Říj

MF DNES: Změna bezesporu měla nejsilnější kandidátku a byla po čtyři roky vidět

V sobotu 18. října 2014 zveřejnila Mladá fronta DNES tento zajímavý článek: Přestože Změna vyhrála v Liberci s přehledem volby, nemusí jí to být nic platné. Hlas několika „oligarchů“ je silnější než 265 450 hlasů voličů.

Komentář Starořecký myslitel Hérakleitos dávno před Kristem vyslovil myšlenku panta rei, což znamená, že všechno plyne. Proslulý je v této souvislosti jeho výrok, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, méně známá, přestože významově stejná, je věta, že slunce je vždy nové. Není třeba mít filozofické vzdělání, aby člověk pochopil, co tím mudrc, který chtěl vyléčit svou vodnatost tím, že se zakopal do kupy hnoje, myslel. Na Hérakleita jsem si nemohl nevzpomenout po letošních komunálních volbách v Liberci, neboť se ukázalo, že pravdy a floskule našich předků nemusí vždy platit, i když jsou na první pohled nezvratitelné.
Volby v Liberci ukázaly, že někteří voliči jsou zřejmě nesvéprávní, ale nedávejme jim to za vinu. Jejich předchozí snahy volit podle svého nejlepšího svědomí a následné povolební procitnutí, že sáhli opět vedle, je žene od politické strany k jiné politické straně, od hnutí ke hnutí.
To je příklad hnutí ANO Andreje Babiše. Když to vztáhneme na Liberec, pak tu má ANO plnou kandidátku lidí, které většinou nikdo nezná a v jejímž čele stojí mladý muž, o kterém víme, že je (snad) potomkem jakési maďarské šlechty a že se před volbami představoval jako budoucí primátor Liberce. Abych nezapomněl, jmenuje se Tibor Batthyány a určitě o něm chvíli uslyšíme a pak zas ne.
Tento lídr kandidátky hnutí ANO v Liberci, který opravdu, ale opravdu není Andrej Babiš, má v rukou budoucnost města na příští čtyři roky. Už před volbami tvrdil, že se Změnou nikdy do koalice nepůjde, čehož se chytili Starostové pro Liberec. Koalici s vítěznou Změnou okamžitě podmínili tím, že v ní ANO bude také. Blázinec? Nikolivěk, jen hra na demokracii před veřejností, neboť, a věřte tomu, nebo ne, vše prý bylo domluveno několik měsíců před volbami.
Alois Jirásek napsal román Proti všem, liberečtí „oligarchové“, jak nazývá filozof Václav Bělohradský skupinu lidí, kteří řídí stát, kraje a města ze zákulisí, vymysleli operaci s názvem Všichni proti Změně. Kdo nevěří, ať tam běží, nebo ať si počká na výsledky povolebních vyjednávání. Jak z tohoto úhlu pohledu věřit Starostům, kteří se tváří, že jim leží na srdci vývoj města Liberce? Kdyby to tak bylo, a kdyby si přečetli Plán pro Liberec, který vytvořila Změna, neuvažovali by ani na chvíli a padli by si do náručí. Ostatně i jejich třetí místo je svým způsobem zázrak, když se vezme, že se za některými táhne zápach dvoumiliardového dluhu Liberce, na kterém se buď přímo podíleli, nebo jeho vzniku mlčky přihlíželi.
Tahle skupina lidí si zasurfovala na vlně popularity hejtmana Martiny Půty, který sice tvrdil, že se do komunální kampaně nebude míchat, ale jeho potřeba být vidět zvítězila nad ním samým.
Pak je tu vítěz voleb Změna pro Liberec Jana Korytáře. Ten si zavařil u svých příznivců tím, že nevzal po krajských volbách místo statutárního zástupce hejtmana a místo toho blbnul se zakládáním celostátní Změny a s krajskou protikorupční komisí, která byla všem pro smích. Nicméně Změna není jen Korytář, což se při volbách ukázalo. Měla bezesporu nejsilnější kandidátku a byla po uplynulé čtyři roky vidět.
Někdy tu svou opoziční roli přeháněla, ale jako jediná partaj poctivě pracovala. Když to porovnáme s ANO nebo Starosty je to jako rozdíl mezi vřeštícími dudy a klidným nebem. Korytářovcům se přesvědčivým volebním vítězstvím naskytla příležitost pomstít nespravedlnost starou čtyři roky, kdy je po volebním vítězství vymetli jejich koaliční partneři z radnice jako čerstvě napadaný sníh ze schodů.
Změně dali voliči druhou šanci, ale je pravděpodobné, že jí to nebude nic platné. Hlas několika místních „oligarchů“ je v Liberci silnější než 265 450 hlasů voličů. Když jsem tuto reálii vyprávěl u piva v mé oblíbené restauraci, hospodský Standa a spolu s ním několik štamgastů kroutili hlavama jako krocani. „Přeci není možný,“ říkali, „aby se Změnou takhle někdo podruhé a úplně stejně vyběhl. Voliči přece kvůli tomu musí vyjít do ulic.“
Bohužel, Stando, možné to je a nikdo nikam nepůjde.
Co s tím má společného plačící filozof Hérakleitos? Obrací se v hrobě a pláče. Jeho do této doby platnou myšlenku o tom, že vše plyne, vygumovaly z dějin polické čachry v Liberci.
Lidé, kteří možná usednou v příštích letech na zdejší radnici, jsou totiž velmi často spojení s minulými vedeními města, což neúprosně vrací libereckou politiku nejméně o deset let zpátky.
Nová liberecká garnitura tak nejenže zřejmě vstoupí do téže řeky, ale bude se dokonce brodit proti jejímu proudu.

***

Změna bezesporu měla nejsilnější kandidátku a byla po čtyři roky vidět.

Foto popis| Korytářův Liberec Jan Korytář se Změnou se v Liberci stal jasným vítězem voleb. Může ale skončit v opozici.
Foto autor| Foto: Radek Petrášek, ČTK
Autor: Jan Šebelka

MF Korytář Šebelka 141018