142014Čer

Momentky ze setkání s prezidentem

Zuzana Tachovská a Jaromír Baxa, zastupitelé Liberce za Změnu, se zúčastnili setkání s prezidentem Milošem Zemanem na liberecké radnici.

Zde je několik jejich postřehů:

 

Prezident  ( FOTO Jaroslav Appeltauer )Paní primátorka Martina Rosenbergová v úvodní řeči nazývala naše město městem sportu, nanotechnologií a architektonických skvostů. Nějak pozapomněla na to, že je Liberec také vnímán jako symbol korupce a klientelismu, je zatížen dvoumiliardovým dluhem, plný heren a obřích nákupních center. Jaromír Baxa se proto zeptal, co by pan prezident radil dělat s těmi politiky, kteří naše město tolik zadlužili, a jak se k nim chovat.

 

Losová Zeman 140609Miloš Zeman zareagoval pohotově. Se smíchem nám vzkázal "buďme rádi, že nejsme v Ústí nad Labem", kde jsou poměry podle něj ještě horší. Pak již zcela vážně přirovnal pořádání MS v lyžování v roce 2009 ve 400 m nad mořem k tunelu ne nepodobnému tunelu Blanka a dalším skandálům. Přimlouval se za to, aby politici ručili po dobu své éry vlastním majetkem, a pokud se při nakládání s veřejnými financemi proviní, na vrchol takové politiky stíhat a vymáhat po nich škodu. Protože ví, že pokuty uvalené na města a obce obvykle zasáhnou občany, a ne ty, kteří pokuty svým chováním zavinili.

 

Losová Zeman Půta sál výřez 140609Zpětnou vazbu ohledně základních principů dal přítomným i u další otázky. Michal Hron, lídr Starostů do komunálních voleb v Liberci, který jako daňový poradce zastupuje pracující důchodce, prozradil, že jim radí, jak obejít zákon, aby nepřišli o slevu na dani. Zeptal se prezidenta, co si o tom myslí, a asi očekával pochvalu. Prezident k nemilému překvapení pana Hrona odvětil, že takové jednání považuje za daňový podvod a sám této možnosti využít nehodlá.

 

Prezident  ( FOTO Jaroslav Appeltauer )Poslední slovo měla v diskusi Zuzana Tachovská. Panu prezidentovi poděkovala za jeho slova a dodala, že je moc ráda, že si to vyslechli i ti politici, kteří za současný tristní stav nesou hlavní politickou zodpovědnost, sedí v obřadní síni s námi a tváří se, že se jich to netýká. Měla na mysli především bývalého primátora Jiřího Kittnera.

Bylo pro nás povzbuzující slyšet volání po důslednosti a po dodržování smyslu zákonů právě na té radnici, kde se její představitelé často chovali a chovají zcela jinak.

 

            Zuzana Tachovská, Jaromír Baxa