32015Bře

Po pěti minutách si můžete odpočinout

Týdeník 5+2 přinesl rozhovor s Karolínou Hrbkovou, náměstkyní libereckého primátora územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí za Změnu pro Liberec, na téma městských parků a městské zeleně. Primárně se sice mluvilo Liberce, ale řadu myšlenek lze zobecnit i pro jiná města.

Projít parkem od zámku ke Lvu by mohli Liberečané ještě letos

13.3.2015  5plus2  Strana 3 MILADA PROKOPOVÁ

Přívětivý Liberec? „Když kdekoli ve městě vyrazíte na procházku a po pěti minutách si můžete odpočinout,“ říká náměstkyně pro rozvoj Karolina Hrbková. 5plus2   ROZHOVOR LIBEREC / Město rododendronů, tak se říkalo vždycky Liberci. Platí to pořád? Jak je na tom Liberec s parky? Přibudou ke stávajícím dvaadvaceti další? „Projektů máme několik, ale to běh na dlouhou trať. Co ale můžeme udělat hned, je nadchnout lidi pro péče o zeleň v okolí svých domů,“ míní Hrbková.

Jaký je stav
libereckých parků?

Není to nejlepší. Stromy, keře a polokeře nebyly dlouhodobě udržované a zahradníci nebo pracovníci technických služeb tam zasahovali až při akutní havárii, nebo ve chvíli, kdy se něco měnilo s plochou parku. Takže kosterní stromy, jak se říká základu parků, jsou dnes staré a nejsou připravené stromy mladé, které by jejich úlohu převzaly. Obnova bude složitá a dlouhodobá.

* Co tedy s tím?

Chceme se zaměřit na správu a údržbu toho, co máme dnes. Určit, které parky je třeba udělat jako první, a začít. Máme i některé nové parky, například v Rochlicích v souvislosti s revitalizací sídliště, nebo park Prokopa Holého u kasáren, kterému lidé říkají Kaštanka. Jejich údržba je ale velmi drahá, a na to při projektech nikdo nemyslel. A nemyslel, ani na další věci. Například Kaštanka je přívětivý park, hodně užívaný hlavně maminkami s malými dětmi, ale nemá zázemí ani žádný vodní prvek. Dali jsme tam mobilní záchod, ale není to nejlepší řešení.

* Hodně se mluví o parku mezi libereckým zámkem a bývalou Oblastní galerií. Co s ním bude?

Jednáme s majitelem zámku a pokud se s ním domluvíme, zprůchodníme park ještě letos. Jinak stačí málo – uklidit ho a přidat lavičky a koše. Starat by se o něj mohli žáci ze zahradnického učiliště v Jablonecké ulici. Dovedu si také představit, že na noc by se zavíral úplně, jako třeba park u spořitelny. Tím se nám povede vyhnat podivné lidi, kteří se tam shromažďují a berou drogy.

* Co s pozemky na Perštýně, které se nyní vrátily městu. Soukromá společnost tu měla vybudovat oddychovou zónu za 33,5 milionu korun, ale projekt dnes prošetřuje policie.

Musíme zjistit, v jakém stavu dřeviny jsou, zařadíme je do plánu péče o zeleň a budeme hledat nějaké možnosti, kde sehnat peníze.

* Jak by měl do budoucna vypadat co do zeleně
Liberec?

Ideálně tak, že po pěti minutách pěší chůze by měl člověk mít možnost si sednout. S tím pracujeme v připravované územní studii zelně. Nechceme město olavičkovat, ale využít možností v terénu. Když dnes například jdete do města po nejdelší třídě v Liberci – Milady Horákové, není tam možnost odpočinout si žádná. Chtěla bych také, aby v Liberci bylo víc barevně kvetoucích keřů. Sakury na Zhořelecké ulici jsou jedinou kvetoucí alejí ve městě. Jsou ale dost choulostivé. Větší šanci by měly hlohy, které kvetou bíle, růžově až sytě růžovofialově.

* Jaké máte další plány?

Chceme, aby se do péče o zeleň zapojili lidé, kteří v jejím okolí bydlí.

* To už bylo. Říkalo se tomu akce Z?

Nechceme nikoho nutit. Lidé musí mít sami zájem. A že už takoví jsou, například ve vnitrobloku Metelkova, Oblouková ulice, nebo v Ostašově, kolem kostela svatého Vojtěcha. A my jim rádi pomůžeme. Třeba tím, že poskytneme odborníka, nebo půjčíme nářadí.


Město chce nový park

13.3.2015  5plus2  Strana 1 MILADA PROKOPOVÁ

Velkolepé plány pro zatím nepolíbené území nad teplárnou má liberecká radnice. Na zhruba 4,5 hektarech obecních pozemků a lesa by mohlo vzniknout místo pro všechny generace. „Projekt vychází z již dříve namalované studie, ale konkrétní podobu chceme ještě probrat s místními lidmi,“ říká náměstkyně libereckého primátora pro rozvoj Karolina Hrbková.
Nápadů je řada. Podle Hrbkové by se daly například využít skály na ulici Milady Horákové na lezeckou stěnu. „Přilehlý lesík chceme vyčistit, prořezat a protkat pěšinami a vybudovat tam lanové centrum. Na horní části pod Domovinou je zpevněná plocha, jako stvořená pro hřiště a areál pro teenagery. Mokřad v ulici Pod Sadem míru vrátíme přírodě a mohl by sloužit pro výuku. Promenádní cestu by lemovaly lavičky a koše,“ líčí Hrbková. „Zkusíme architektonicky využít i teplovodní roury.“ Peníze na úpravy chce radnice získat od Nadace Proměny. Ta pomáhá městům nad 8 tisíc obyvatel zlepšit prostředí k životu a jednou za tři až pět let poskytuje dotaci 25 milionů na území o rozloze minimálně jednoho hektaru.

Rozhovor najdete i na webu 5plus2.

Co navrhovala Změna v oblasti veřejné zeleně si můžete přečíst v Plánu pro Liberec ZDE, ZDE a ZDE.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhovor s Karolínou Hrbkovou

Shopping, nebo shocking centra?

Hrbková 5+2 park 150312