272014Říj

Pravolevá koalice v Pelhřimově bez Změny

Velmi pestrou koalici zleva doprava budou mít v Pelhřimově, vytvořily ji vítězná ČSSD (20,19 % hlasů), dále ODS (17,27 %), KDU-ČSL (13,47 %) a ANO (12,49 %). Tato koalice bude mít většinu 14 zastupitelů z celkových 21. Hnutí Změna pro Pelhřimov, které s 15,91 % hlasů bylo třetí v pořadí, tak skončí spolu s TOP 09 a komunisty v opozici.


Uvnitř sociální demokracie se řešil spor o starostu. Vedoucí odboru školství Bohumil Kovanda, který dostal nejvíc hlasů, před klíčovou schůzkou ustoupil lídrovi Františku Kučerovi, stávajícímu řediteli městských lesů. Ten potvrdil, že ve vedení správy lesů skončí.

Proč nedošlo v koalici k dohodě nejsilnějších stran se třetím v pořadí, hnutím Změna pro Pelhřimov? „Dělat koalici ze všech subjektů není řešení, musí být také nějaká opozice. A nejen ČSSD, ale i naši koaliční partneři, měli vůči Změně určité výhrady, které jsem respektoval," reagoval na tento dotaz Deníku František Kučera.

Lídr Změny pro Pelhřimov Renáta Marková se o uzavření koalice dozvěděla až z médií. „Pokud to tak skutečně je, akceptujeme domluvenou dohodu – nic jiného nám ani nezbývá. Každopádně naši tři zastupitelé se budou snažit v zastupitelstvu pracovat tak, aby plnili maximum našeho Plánu pro Pelhřimov,“ řekla. Výsledek voleb v Pelhřimově vnímá tak, že voliči si přejí určitou změnu, ale zároveň zřejmě chtějí zachovat některé dosavadní tváře.

„Velmi nás překvapilo, že při jednáních většina stran neřešila program, ale především obsazení postů. Výjimkou byla TOP 09, která stejně jako my skončila v opozici," doplnila Renáta Marková.

Co se týká uvolněných postů, na radnici tím pádem končí dosavadní dlouholetý starosta města Leopold Bambula a už zmíněný místostarosta Pavel Pípal.

Lékárnice Jitka Švecová, která byla díky preferenčním hlasům zvolena za Změnu pro Pelhřimov rezignovala na mandát zastupitele. „Překvapilo mě tolik hlasů a děkuju za ně všem Pelhřimákům, ale rozhodla jsem se rezignovat. Hlavním důvodem je to, že Změna pro Pelhřimov je „dítě" Pavla Hájka, kterého znám už dlouho a podle mě si to zaslouží víc než já a bude pro Změnu užitečnější,“ řekla. Dále zmínila, že chce uvolnit cestu mladším, i to, že by ji vadila spolupráce v opozici s komunisty. Jako poslední kapku označila údajné nefér zrušení schůzky zástupci nově utvořené koalice.