102014Zář

Rozhovor s Karolínou Hrbkovou

Hrbková 1200pxLiberecká zeleň lidi k pobytu zatím neláká.“

Ing. Karolína Hrbková je zahradní a krajinná architektka, zastupitelka města za Změnu pro Liberec a předsedkyně Výboru pro rozvoj a územní plánování. Položili jsme jí několik otázek.

Karolíno, v zastupitelstvu máš za sebou první 4 roky jako opoziční zastupitelka a zároveň předsedkyně výboru pro územní plánování. Tvé dojmy a pocity?

O pocitech opoziční zastupitelky se mluví těžko – není to lehká práce. Přinesla mi ale hodně zkušeností a posunula mě dál pracovně i osobně.

Co považuješ za své úspěchy, pokud nějaké vidíš?

Za úspěch považuji zachování zahrádkářských osad v novém územním plánu nebo prosazení myšlenky Územní studie zeleně, která by měla zajistit dostupnou veřejnou zeleň pro všechny obyvatele města. Nyní spolupracuji s aktivními občany, kteří chtějí zakládat v mnoha částech města osadní výbory. Největšími úspěchy jsou ale drobné věci, které se povedou – tvorba květinového záhonu s dětmi z Doubí nebo třeba umístění zrcadla v Husitské ulici. Oba tyto problémy byly poprvé zmíněny na našich besedách s občany města před 3 měsíci a dnes už jsou realizovány. Takové drobnosti potěší nejvíc a snad motivují i další lidi, aby byli aktivní.

Kandiduješ na pozici náměstkyně primátora pro územní plánování, rozvoj města a dotace. Ruku na srdce, máš na to :-) ? Když se podívám na ty, co byli na radnici dosud, obavu nemám.

Nebojím se, vím, čeho chci dosáhnout a doufám, že na to ve stotisícovém městě nezůstanu nikdy sama. Pro lidi s lidmi – to je moje motto, takže pomoc občanů budu určitě potřebovat.

Kdyby si mohla něco změnit v tom, jak vypadá liberecká zeleň, co by to bylo?

Hlavním problémem je pravidelná (ne)údržba stávající zeleně. Dokud jsou tráva a keře přerostlé, stromy neudržované a nebezpečné, lavičky a koše rozlámané, nebude zeleň nikdy lákat lidi k pobytu. Dalším problémem je dostupnost zelených ploch – někde je parků dost, jinde si není ani kde sednout pod strom...

Jak odpočíváš, co děláš ve volném čase

Jsem ráda venku v přírodě, takže svůj volný čas trávím často na výletech. Také se věnuji sportovní střelbě z malorážky :-)

Které místo v Liberci máš nejraději?

Mám ráda hodně míst – většinu bys asi neznal, taková ta zákoutí z dětství :-) hodně zajímavé mi připadají třeba pivovarské rybníky nebo lesík v Ruprechticích u hokejky. Hezké lokality, různorodé a hlavně zelené.

Děkuji za rozhovor. Jan Korytář