182014Říj

Z konference známých tváří: Rozpad starého politického systému

Zajímavé názory zazněly v reportáži Oldřicha Szabana z konference Forum 2000, která se konala v Liberci ve středu 15. října. Pod názvem „Rozpad starého politického systému“ ji zveřejnily Parlamentní listy. Zde alespoň pár citací:


 V debatě rezonoval i otazník, který visí nad povolebním vyjednáváním v Liberci, kde to vypadá, že ostatní strany opět vyšachují vítěze Změnu pro Liberec. Za nevole značné části Liberečanů.

„Současný komunální systém není dokonalý. Přeskakování s hranicí deseti procent je pastí na voliče, když uvěří, že křížkováním můžou vytáhnout kandidáty nahoru. Řešení je jednoduché, funguje v sousedním Polsku, kde se výsledek hlasování seřadí podle prostého počtu hlasů na té kandidátce bez ohledu na to, na kterém místě předtím byli. A kombinoval bych to s přímou volbou starostů. Koalice proti vítězům by se pak dělaly velmi obtížně,“ konstatoval liberecký hejtman Martin Půta a odpověděl i na druhou část otázky: „Koalice, při nichž se obchází vítěz, je nestandardní a měly by se dělat zcela výjimečně. Bohužel to není vůbec neobvyklé. Naopak první věc, která napadne poražené, co by mohli udělat, je spojit se proti vítězovi. Protože to systém umožňuje,“ zkritizoval zavedenou praxi.

 Jindřich Šídlo si myslí, že vyšachování vítěze voleb je vrcholně netaktické. “Třeba mám na mysli Olomouc. Pokud by se takto spojili proti Andreji Babišovi v Praze, příště dostane 70 procent. Na druhé straně se směju, když se Babiš rozčiluje, že se proti němu v Olomouci spojili kmotři a sám něco podobného chystá tady v Liberci,“ upozornil. ANO v Liberci skončilo druhé a odmítá jít s vítězným protikorupčním uskupením Změnou pro Liberec do koalice. Přičemž ona s ANO před volbami počítala. A nejenom Změna, ale i mnozí liberečtí voliči ANO. Jeden z nich o tom mluvil i na liberecké akci. “Volili jsme ANO proto, že jsme ho považovali jako jediného partnera pro Změnu. A teď ANO do té koalice nechce jít. Většina mých známých je tím rozhořčená,“ konstatoval muž, který prozradil, že v Liberci žije přes 60 let.

 Proč organizátoři zvolili téma Demokracie bez politických stran? „Politické strany ztrácí svoje členy. Ale počet kandidátů v komunálních volbách neustále roste,“ vysvětlil Ondřej Lochman, který je ve městě znám z působení v Liberecké občanské společnosti. A přidal další důvod: „Jsou to různé formáty politických uskupení, které se nám tu objevují. Seshora - to je příklad hnutí ANO - vstup byznysu do politiky. Druhá varianta je vstup neziskových aktivistů - tady můžu dát příklad přímo z Liberce - Změna. Třetí je jít od nezávislých zastupitelů. Tento způsob reprezentuje hnutí Starostové a nezávislí,“ upřesnil. 

Celou reportáž si můžete přečíst ZDE: http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1388&clanek=341895