272014Říj

Starosty volme přímo

Hospodářské noviny vystihly v článku z 24. října 2014 jeden z problémů volebního systému:

Obcházení vítězů voleb je pochybná praktika. Není na ní nic nelegálního, ale legitimita trpí. Přirozeně cítíme, že údělem vítěze by nemělo být zašlapání do opozičního prachu. Pokud se výsledky stran liší o pár procent, lze to ještě pochopit, ale když strana vyhraje doslova o parník, a nejde o partaj extremistickou, pak dohoda poražených není nic než šeredný komplot. Jan Farský vyhrál v Semilech s 35 procenty – o 18 procent, Jan Korytář v Liberci s 26 procenty – o osm procent, Jaroslav Kubera (ODS) v Teplicích s 26 procenty – o šest procent, a všichni nejspíš skončí v opozici.


Vždy se dá říci: No a co, takový je systém, koalice se tvoří až po volbách. To ale neodpovídá na znepokojivou otázku, jestli TOHLE voliči opravdu chtěli. S největší pravděpodobností ne, a pokud se tak přesto děje, stává se pro ně demokracie zase o něco nesrozumitelnější a pochybnější. Těžko se divit, že k volbám letos přišlo jen 44 procent lidí. Příště to může být ještě méně.

Dá se to nějak vyřešit? Lze donutit strany, aby respektovaly něco jiného než mocenskou technologii, a demokracie v očích voličů neztrácela body tak rychle jako Slavia Praha ve fotbalové lize? Dá, docela jednoduše. Stačí zavést přímou volbu starostů. Vítězné osobnosti by nebylo možné obejít a pocit voličské marnosti by se nedostavil.

Přímá volba funguje v polovině zemí unie, mají ji na Slovensku, v Polsku, Rakousku i v některých spolkových zemích. O parametrech se dá diskutovat, stejně jako o rozdělení pravomocí mezi starostu a zastupitelstvo. Základem ovšem je, že osobnost, které voliči věří, nebude možné zlikvidovat spiknutím místních nul. Navíc nebude tak jednoduché obluzovat voliče osobnostmi centrální politiky, které naživo nikdy neuvidí – volby v Horní Dolní tak už nevyhraje Babiš nebo Schwarzenberg. Voliči přímou volbu chtějí, podle nedávného průzkumu by pak k volbám přišlo o 10 procent lidí víc.

Úkol pro politiky ve sněmovně: nelamentovat nad apatií voličů a dát jim skrze přímou volbu starostů to, co právem chtějí. Tedy aby se jejich volba zhmotnila do legitimního povolebního uspořádání. Aby skutečně zazněl jejich hlas, ne jeho remixovaná karikatura.

 

Autor: Petr Honzejk, petr.honzejk@economia.cz

 

ČTĚTE TAKÉ:

MF DNES: Změna bezesporu měla nejsilnější kandidátku a byla po čtyři roky vidět
Z konference známých tváří: Rozpad starého politického systému
TOP09, ODS A ČSSD: Kontrol už prý mají dost