272014Čer

TOP09, ODS A ČSSD: Kontrol už prý mají dost

Deník 25. června informoval, že poslanci posvětili zákon, který vzešel z iniciativy Rekonstrukce státu (RS). Nyní je na senátorech, aby schválili změnu Ústavy ČR a zákona, tedy větší pravomoci pro Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

„Chceme prosadit, aby NKÚ mohl prověřovat zejména hospodaření velkých firem, kde má stát, kraj nebo obec majoritní podíl, jako jsou například ČEZ, dopravní podniky Prahy nebo Brna, Čepro a další, ale také hospodaření obcí a krajů. Máme za to, že hospodaření v těchto firmách není vždy úplně v pořádku a kvůli tomu unikají státu nemalé finance,“ vysvětlil koordinátor RS pro Liberecký kraj Pavel Felgr ze Změny pro Liberec.

Ještě před předčasnými parlamentními volbami projekt RS uvítala většina současných poslanců s tím, že prosazované zákony ve sněmovně maximálně podpoří. Například Václav Horáček, poslanec za TOP09 a bývalý železnobrodský starosta, však hlasoval proti rozšíření pravomocí NKÚ. „Horáček tak porušil to, k čemu se svým podpisem před volbami zavázal,“ konstatoval Pavel Felgr.

O novele zákona o NKÚ nyní bude rozhodovat Senát. „Osobně považuji rozšíření pravomocí za špatnou věc. Už máme tolik kontrol, že si s nimi jejich příjemci v konečném důsledku nevědí rady,“ uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Také českolipský senátor Karel Kapoun (ČSSD) není nakloněn vyšším pravomocem pro NKÚ: „Nejsem rozhodnutý, jak se k tomu postavím, ale spíš budu proti. Kontrol máme dost.“