292013Srp

Ustavní soud dal za pravdu bojovnici za právo na domácí porod Ivaně Königsmarkové

Prezidentka Unie porodních asistentek a porodní asistentka Ivana Königsmarková se dočkala zrušení rozsudku soudů nižších instancí. Ty jí uložily podmínku, zákaz činnosti a úhradu 2, 7 milionu za dítě, jež po komplikovaném porodu doma zemřelo.  Sama Ivana Königsmarková, která nikdy neztratila podporu svých kolegyň, ani rodiček, o něž pečovala, chce dál usilovat o svobodné právo ženy zvolit si, kde a jak chce rodit.


„Výrok Ústavního soudu rozptýlil mé pochybnosti o tom, zda žiji v právním státě, či nikoli,“ prohlásila paní Ivana Königsmarková. „Celý problém však nespočívá v tom, zda rodit doma, nebo v porodnici, ale v možnosti svobodné volby. Svobodné volby pro všechny. Pro ženy, jejich partnery i celé rodiny rozhodovat sami o sobě. Pro porodní asistentky, aby směly

svobodně vykonávat své povolání. Je třeba začít opravdu konstruktivní diskuzi za účasti všech, kterých se to týká, a stanovit jasná pravidla, aby taková péče byla nejen přátelská, ale i bezpečná.“

Podle lékařů panují v současném porodnictví dva odlišné přístupy. Jeden tíhne k bezbolestnému porodu, kdy si ženy připlatí za léky tlumící bolest nebo za epidurální umrtvení a plně se odevzdají do péče lékařů. Druhý bere porod jako přirozený proces, do něhož lékaři vstoupí jen v nutném případě. Z mnoha důvodů, zejména kvůli setrvačnosti systému, se však přirozený porod v českých porodnicích takřka neprovádí.

 

České ženy u Evropského soudu pro lidská práva


Fakt, že české ženy, které chtějí rodit mimo často hektický, zbytečně stresující a ne vždy vlídný aparát nemocnic, nemají pro své rozhodnutí legislativní podporu, kritizuje i Evropská unie.  Ve vyspělých zemích světa je porod v domácím prostředí zcela rovnocennou alternativou. Doma rodila třeba herečka Meryl Streepová, modelka Cindy Crawfordová nebo slavná česká modelka Karolína Kurková. Ve Velké Británii i Nizozemí je rodičce k domácímu porodu vyslána školená porodní asistentka plně hrazená ze zdravotního pojištění. Také poporodní kontroly se uskutečňují v klidu a pohodě domova, nezatěžují psychiku maminky ani miminka, a v neposlední řadě šetří i finanční náklady za pobyt matky a dítěte v nemocnici.

To, že prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková není ve svém úsilí o svobodnou volbu žen rodit doma osamocena, dokládá, že už 10. září 2013 bude Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku projednávat stížnost dvou českých žen. Ty si stěžují na legislativu České republiky, že jim nezajistila péči při domácím porodu.


Časy se mění


Podle výkonné ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčové je osvobozující výrok brněnského Ústavního soudu z 28 srpna nejen osobní satisfakcí pro Ivanu Königsmarkovou, ale i dobrou zprávou pro porodní asistentky a studentky oboru, které se dosud mohly obávat kriminalizace.

Změnu nepřátelského kurzu vůči domácím porodům přivítala také Liga lidských práv. Její právní ředitelka Zuzana Candigliota označila přístup českého státu k porodům mimo nemocnice za systematickou represi a snahu o likvidaci profese porodních asistentek.

Ivana Königsmarková se nyní chce plně obhájit a vrátit ke své práci.

„Cítím se dobře, chtěla bych pokračovat, dokud mi zdraví dovolí.“

Poukázala i na fakt, že podle světových statistik jsou asistované porody doma stejně bezpečné jako v porodnicích.

„Jestliže bychom nebrali v úvahu porody doma, tak bychom mohli zakázat ženám rodit vůbec,“ doplnila.

Podle dostupných statistik stouply v ČR počty porodů doma za dvacet let téměř desetinásobně. Ministerstvo zdravotnictví, Česká lékařská komora i odborná společnost gynekologů a porodníků dlouhodobě však stále odmítají plánované domácí porody jako nepřiměřené riziko pro matku i dítě.

Ledy se však výrokem Ústavního soudu v Brně pohnuly.


(jp)