292013Čer

V Liberci otvírá potravinová banka

Čtvrtá potravinová banka v rámci České republiky působí od včerejška v Liberci. V areálu bývalé pošty v Rochlicích ji otevřelo Občanské sdružení Potravinová banka Liberec, za kterým stojí i autor celé myšlenky Jiří Cerman.

„Jdu za projektem potravinové banky opravdu intenzivně už více než rok a jsem rád, že se mi ho podařilo i přes různé těžkosti dotáhnout do zdárného konce. Tedy začátku jejího fungování,“ usmívá se Cerman.

Pomáhají lidem v nouzi


Potravinová banka je projekt, který má přinést potravinové přebytky tam, kde jsou nejvíce potřeba. Lidem v nouzi.“ Potraviny nám budou poskytovat především velké řetězce a převážně půjde o takové, kterým bude brzy končit minimální doba trvanlivosti, nebo už je chvíli po ní,“ vysvětluje. Už teď má potravinová banka ve svém skladu například mouku, těstoviny, džemy nebo cukrovinky. Právě u nich není několikadenní prošlá lhůta žádným problémem. „Budeme ale distribuovat i takové potraviny, u kterých je záruční doba limitní. Takové, které mají na obalu napsáno spotřebujte do. Třeba mléčné výrobky, uzeniny, maso,“ upřesňuje Cerman.


Pomoc potravinové banky v Liberci bude fungovat na stejném principu, na jakém funguje i ve zbylých třech městech v republice. V Praze, Ostravě a v Litoměřicích.


Příjemcem potravinové pomoci mohou být jen organizace. Teprve přes ně se potraviny dostanou opravdu tam, kde pomohou k matkám v nouzi, seniorům, bezdomovcům, do ústavů.

Bez pomoci by to nešlo


První organizací, která s potravinovou bankou v Liberci spolupracuje, je Občanské sdružení Naděje. Mezi dalšími je například Advaita, další se přidají v příštích dnech a týdnech.


Na tom, že se potravinová banka dočkala nakonec opravdu svého otevření, má zásluhu řada organizací. Liberec nově vzniklému občanskému sdružení poskytl prostory. „Podařilo se najít objekt v majetku města, takže jsme mohli pomoci i tím, že účtujeme jen symbolické roční nájemné. Jednu korunu,“ upřesňuje náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům).


Pozadu nezůstal ani Liberecký kraj. „My jsme pomoc města doplnili svou vlastní, která pomůže banku udržet. To znamená, že budeme hradit provozní náklady, jako jsou energie, teplo. S největší pravděpodobností formou proplácení faktur. Aby to bylo co nejjednodušší a nejčistší,“ vysvětlil náměstek hejtmana pověřený životním prostředím a zemědělstvím Josef Jadrný (Změna).


Kromě institucí se ale na pomoci potravinové bance podílela například i Nadace Olgy Havlové, která přispěla na vybavení 80 tisíc korun, a soukromé společnosti.


„Je to věc, která je důležitá, a entuziasmus Jiřího Cermana nás přesvědčil o tom, že dělá dobrou věc. Je kolem nás spousta lidí, kteří potřebují pomoc, a teplárna je součástí města. Podle nás za ně neseme spoluzodpovědnost,“ vysvětluje například pohnutky pro finanční podporu Lukáš Jankovský, mluvčí Teplárny Liberec.


Potravinová banka zaměstnává v současné době jednoho skladníka, další lidé ale pracují jako dobrovolníci. Do budoucna uvažuje i o rozšíření poskytovaných služeb.“


Zdroj: Deník