Jak to celé začalo?

Vše začalo tím, že jsme si uvědomili, že změny, které prosazujeme, za nás nikdo jiný neudělá. Uvědomili jsme si totiž, že většina současných politiků toho není schopna ani ochotna. Také nám došlo, že jednotlivec má jen malou sílu, je snadným terčem a stojí proti obrovské přesile. Proto jsme se rozhodli spojit a spolupracovat.

Začali jsme a uspěli na komunální úrovni

Změna v Liberci navázala na předchozí mnohaletou činnost lidí ze Strany zelených a místních neziskových organizací. V komunálních volbách 2010 jsme pod hlavičkou Změna pro Liberec získali 21% hlasů, sestavili jsme koalici a náš lídr, Jan Korytář, se stal primátorem Liberce. Po 5 měsících, kdy jsme ukázali, že to, co jsme chtěli změnit, nebyly jen plané řeči a když jsme odmítli podepsat smlouvy na předražené zakázky v celkové hodnotě přes 500 mil. Kč, nás naši koaliční partneři v čele s ČSSD a ve spolupráci s ODS a KSČM odvolali. Chobotnice vrátila úder.

Nevzdali jsme se a uspěli jsme na krajské úrovni

Po odvolání z funkcí jsme byli opět v opozici. Stáli jsme před rozhodnutím, buď budeme jako roky předtím dělat politiku po večerech a o víkendech, a nebo se pokusíme profesionalizovat a být rovnocenným soupeřem místní chobotnice. Rozhodli jsme se nevzdat se! Půjčili jsme si na svou činnost peníze, začali posílat měsíční příspěvky a dva z nás se politice začali věnovat naplno. Založili jsme hnutí Změna, dali jsme dohromady kandidátku Změna pro Liberecký kraj a v krajských volbách jsme uspěli. Získali jsme 17 % hlasů (v samotném Liberci dokonce přes 30 %), a tím také potřebné finance za krajské mandáty na splacení půjček a další rozvoj. Porazili jsme ODS i ČSSD a se ziskem 10 nových mandátů jsme stali se z tohoto pohledu stali nejúspěšnějším politickým subjektem ze všech krajů.

Rozrostli jsme se do dalších krajů

Ačkoliv Změna vznikla v Liberci, už dávno nejsme jen v našem kraji. Druhým krajem, kde máme silné zastoupení, je kraj Ústecký, další kraje a regiony se přidávají. Postupně tak roste síť lidí, které spojuje společná vize, podobné hodnoty a kteří se nebojí měnit to, co se jim nelíbí. Jsme v Liberci, Děčíně, Šumperku, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Praze, Českých Budějovicích, Ostravě, Uherském Hradišti, Hradci Králové, Špindlerově Mlýně, Jablonci nad Nisou, Havířově, Sokolově, Benešově nad Ploučnicí, České Lípě, Plzni, Jihlavě, Žďáru nad Sázavou, Litomyšli, Lanškrouně a dalších místech, která postupně přibývají.

Nyní jsme se pustili do třetí fáze

Nyní Změnu tvoří jak místní i krajští zastupitelé, aktivní občané, lidé z neziskových organizací, tak zejména osobnosti, které dlouhodobě hájí či prosazují veřejný zájem. Propojujeme i další hnutí, strany a iniciativy, které jsou nám blízké.
Naším hlavním dlouhodobým cílem je vybudovat celostátní politickou sílu, která bude stavět na třech pilířích – sociální citlivosti, ekologické odpovědnosti a ekonomické prosperitě a na svobodné spolupráci občanských osobností. Určitým vzorem jsou nám němečtí Zelení (prosíme nezaměňovat přes podobné názvy se Stranou zelených v ČR), kteří mají dlouhodobě podporu 10 – 20 % voličů, a jsou tak politickou silou, která dokáže své vize a ideály prosazovat i v celostátním měřítku

Jdeme do parlamentních voleb 2013

Připravovali jsme se na parlamentní volby v květnu 2014. Nyní jsme ale zařadili vyšší rychlost a pracujeme na úspěchu ve volbách 25. a 26. října 2013. Mnozí nám říkají a budou nadále říkat, že jsme bez šance. My si to nemyslíme. 21 % v Liberci v roce 2010 a 17 % v Libereckém kraji v roce 2012 nám dává jistotu, že máme dobrý plán a schopnosti, jak i v parlamentních volbách uspět. Jdeme na to totiž jinak než zavedené strany, jinak než někteří podnikatelé a v tom je naše síla. Naším cílem je získat 5 – 13 % hlasů a stát se parlamentní stranou.

Když uspějeme?

Je fér říci, že když uspějeme a zasedneme do parlamentních lavic, tak nevstoupíme do koalice s ODS, ČSSD, KSČM, TOP 09, SPOZ, hnutím ANO A. Babiše ani Úsvitem Tomia Okamury, pokud se do parlamentu dostanou. Nechceme skončit jako VV či Zelení, chceme se první čtyři roky dobře naučit práci v parlamentu, být tvrdou opozicí, která ale bude schopna podpořit dílčí věci, a v roce 2017 chceme ve volbách získat výsledek okolo 20% hlasů a začít se podílet na správě naší země. Mnozí nám to budou vytýkat, my to ale vidíme jako jediné dlouhodobě možné a úspěšné řešení. Vše má svůj čas.

Koho volit, pokud ne Změnu?

Z dalších stran jsou nám blízcí Strana zelených, Piráti či KDU-ČSL. Pokud nechcete volit nás, dejte prosím hlas jedné z těchto stran.